reklama

Veľká kríza konského hnoja a liečba HIV

V roku 1894 vznikla povera, že do najviac 50 rokov bude Londýn pochovaný pod 9 stopami konského hnoja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Londýn (ale aj napr. New York), rozrastajúca sa metropola, bola na konci 19. storočia závislá od konskej sily, ktorú v Londýne využívali naozaj extenzívne. Doprava tovaru a ľudí si denne vyžadovala tisícky koní. Konkrétne v New Yorku to bolo v roku 1900 až 50 000 koní denne. Tisícky koní produkovali hnoj, museli byť ustajnené, potrebovali byť kŕmené. Preto sa v roku 1898 v New Yorku zišla skupina vedcov, architektov a vysokopostavených úradníkov za účelom vyriešenia problému, ktorý od roku 1894 nazývali Great horse manure crisis of London, v preklade Veľká kríza konského hnoja v Londýne. Konferencia sa skončila bez úspechu (a predčasne), pretože každá z navrhovaných aktivít pozostávala z určitej časti z konskej práce, čo v konečnom dôsledku viedlo k zvyšovaniu počtu koní v centre veľkomiest. Situácia sa zdala byť beznádejná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatkom 20. storočia sa o probléme s konským hnojom rozprávalo dosť intenzívne, najmä preto, že išlo o veľmi nepopulárny jav, na riešení ktorého si mohol nejeden politik postaviť celú kampaň. Problém sa však podarilo vyriešiť neočakávaným spôsobom. Namiesto investície do nástrojov na odstraňovanie hnoja a namiesto vyhradzovania čoraz väčšieho miesta pre ustajnenie koní, sa do veľkomiest vkradla technológia dovtedy nevídaná. Automobily. Problém s hnojom sa postupne stratil spolu s jeho pôvodcami, ktorí boli nahradení technológiou, ktorá nemusela byť kŕmená v čase, keď nebola používaná. A tak sa so zvyšujúcim počtom automobilov postupne redukovala aj hnojová pokrývka veľkomiest. Problém sa vyriešil úplne iným spôsobom, ako sa očakávalo . . .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

. . . HIV je vírus napádajúci biele krvinky, ktoré majú esenciálne funkcie v ľudskej obranyschopnosti proti rôznym infekciám. Je prenášaný telesnými tekutinami z osoby infikovanej HIV napr. pri nechránenom pohlavnom styku, pri používaní nesterilných ihiel ale môže byť prenesený aj pri pôrode alebo dojčení z HIV pozitívnej matky na dieťa. V prípade neliečenia vedie infekcia týmto vírusom k ochoreniu AIDS (syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti), ktoré svojimi komplikáciami pri absencii správnej liečby vedie k smrti jedinca.

Na liečbu tejto infekcie boli celosvetovo vynaložené obrovské prostriedky a výskumu v jej oblasti sa venujú obrovské skupiny vedcov po celom svete. Infekciu v dnešnej dobe vieme zvládať a osoby, ktoré už boli infikované dokážeme úspešne liečiť, no sme ešte ďaleko od schopnosti infikované osoby vyliečiť. Aj napriek dobre medializovaným ojedinelým úspechom, naša schopnosť vyliečiť infikovaného človeka je obmedzená. Podľa štatistík z októbra 2018 je na svete 36,9 milióna ľudí infikovaných HIV, z čoho 1,8 milióna sú deti a mladiství pod 15 rokov. V roku 2018 sa HIV nakazilo 180 000 detí, väčšina pochádzala zo subsaharskej Afriky a bola infikovaná počas tehotenstva, pôrodu alebo dojčením. 21,7 milióna ľudí (59%) malo v roku 2017 prístup k liečbe tzv. antiretrovirotikami, liekmi na HIV.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Situácia nie je ideálna. Aj napriek tomu, že dostupnosť liečby sa každým rokom zvyšuje, aj napriek tomu, že existujú celosvetové hnutia propagujúce liečbu a volajúce po systémových riešeniach, univerzálny liek sa doteraz nepodarilo vytvoriť. Desaťročia výskumu boli investované vo vynájdenia vakcíny proti HIV, no doteraz sme nedokázali pripraviť dostatočne funkčnú univerzálnu vakcínu. Situácia sa zdá byť nepriaznivá.

  Čo je teda automobilom v príbehu HIV ?

Sú to namakané lieky s názvom antiretrovirotiká. Lieky, ktoré dokážu potláčať schopnosť vírusu množiť sa v našom organizme. Doteraz sa používali na liečbu už infikovaných pacientov s HIV.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

  Ako teda môžu vyriešiť hroziacu globálnu epidémiu HIV?

V roku 2019 bola ukončená veľmi kontroverzná štúdia s prevratným výsledkom. Bolo v nej zapojených takmer 1000 homosexuálnych párov, v ktorých bol iba jeden z partnerov nakazený HIV a užíval už vyššie spomínanú liečbu antiretrovirotikami. Pacienti v štúdii pri pohlavnom styku nepoužívali žiadne ochranné pomôcky aj napriek tomu, že jeden z partnerov mal preukázanú infekciu HIV. A výsledok ?

  Ani jeden z partnerov bez HIV sa nenakazil.

Keď pacient užíva lieky pravidelne a jeho ochorenie je dobre monitorované, riziko infekcie sa v tejto štúdii znížilo na 0%. *

  Ako to je možné?

Pri pravidelnom užívaní liekov dochádza k tak radikálnemu potlačeniu ochorenia, že nie len, že vírus nie je dokázateľný v telesných tekutinách pacienta, ale pacient ani nie je infekčný.

Roky sme tvrdo pracovali na vývoji vakcíny proti HIV v domnienke, že ide o jediný spôsob ako sa s HIV vysporiadať. Hľadali sme cestu ako sa zbaviť hnoja a nie ako sa zbaviť jeho pôvodcu. Liečba antiretrovirotikami prináša nádej, že naša civilizácia nakoniec možno predsa len nebude pohnojená. 

* 15 pacientov sa počas štúdie nakazilo HIV, ale dokazovaním sa zistilo, že šlo o neverných partnerov a ich partner liečený na HIV nebol pôvodcom nákazy ani v jednom prípade

Zdroje:

  1. Stephen Davies (1 September 2004). "The Great Horse-Manure Crisis of 1894". Foundation for Economic Education. Retrieved 25 May 2019. also in the FEE's Sept. 2004 print magazine The Freeman according to: Viettelmetter, Georg; Sell, Yvonne (6 February 2014). Leadership 2030: The Six Megatrends You Need to Understand to Lead Your Company into the Future. Amacom. p. 199. ISBN 081443276X. Retrieved 16 May 2019.

  2. RODGER, Alison J., et al. Risk of HIV transmission through condomless sex in serodifferent gay couples with the HIV-positive partner taking suppressive antiretroviral therapy (PARTNER): final results of a multicentre, prospective, observational study. The Lancet, 2019.

  3. https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/data-and-trends/global-statistics

  4. http://www.gregorystrachta.com/18.html

Filip Olekšák

Filip Olekšák

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Píšem o medicíne zo svojho pohľadu. Zoznam autorových rubrík:  Medicine lifeEdinburgNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu