Od pôrodu k narodeniu

Autor: Filip Olekšák | 3.10.2016 o 22:43 | Karma článku: 15,15 | Prečítané:  4825x

Moment pôrodu je automaticky braný za moment narodenia. Niekedy je to však proces a trvá o pár momentov dlhšie.

Odsávačka odsáva ústa a nos, dieťa je položené na resuscitačný pult. Na ruku mu prilepia svetielko a na monitore sa ukážu dve hodnoty. 60/min a 60%.

Virgínia Apgarová niekedy v 50tych rokoch v Amerike vymyslela pomôcku pre pôrodné asistentky a sestry pri pôrodoch, ktorá má pomôcť rýchlo vyhodnotiť stav novorodenca. Za každú životnú funkciu, dostane dieťa 0,1 alebo 2 body.

Účelom tejto pomôcky je zistiť, ako je dieťa vyvinuté a ako sa bude adaptovať na vonkajší svet.

  • Za ružovú farbu pokožky 2 body, za modrasté prsty na končatinách 1 bod, bledá alebo modrá pokožka celého tela 0 bodov.
  • Za akciu srdca nad sto úderov za minútu 2 body, pod sto 1 bod, bez aktivity 0.
  • Za aktívne priťahovanie končatín 2 body, za slabé priťahovanie 1 bod, ak chýba svalové napätie a aktivita 0 bodov.
  • Ak dieťa kašle pri odsávaní nosa 2 body, ak spraví grimasu 1 bod, ak nespraví nič 0 bodov.
  • Za krik 2 body, za chabé dychové úsilie 1 bod a bez dychovej aktivity 0.

Čím viac bodov tým lepšie, maximálne 10, minimálne 0. Na našej fakulte sa hovorilo, že žiadne dieťa nemôže mať 10 bodov v prvej minúte. Ibaže by to bolo vnúča jedného z profesorov.

„Apgar v prvej minúte 1.“ hovorí neonatológ.

„Jedna ? Fakt povedal jedna?“

Nachádzame sa v neonatologickej časti pôrodných sál, kde sa práve presunul neonatológ so sestrou priamo od pôrodu. Je desať hodín večer a prvorodička sa pasovala 14 hodín s doručením tohto stvorenia na svet. V momente, ako je oddelené od matky, pupočník zaklemovaný svorkou, dieťa hrá samo za seba. Hrá s tým, čo dostalo.

Apgar jedna.

To znamená, že dieťa dostalo jediný bod za akciu srdca, jediný bod, ktorý je jedinou známkou života. Pri resuscitačnom stole stojí neonatológ a sestra, stojím obďaleč a na scénu sa pozerám štrbinou medzi ramenami. Dieťa je modré, vôbec sa nehýbe, ruky a nohy sú bez svalového napätia rozhodené popri telíčku. Žiadne známky dýchania, žiaden krik, žiaden pohyb.

Sestra zavinie dieťa do plienky a začne ho trieť. Šúcha mu hrudník, hlavičku. Stojím ako prikovaný v dverách, ktoré sa ma pokúsia zavrieť a prinútia ma rozhodnúť sa, dnu alebo von. Skočím dovnútra a bez slova pozerám na stolík. Dieťatko je stále modré. Prenikavo modré. Sestra ho usilovne trie, frekvencia srdca na monitore je trošíčka vyššia. Pravou nohou mu šklbne. O pol sekundy neskôr si dieťatko pritiahne nohu k bruchu, o sekundu neskôr aj druhú. Horným končatinám to chvíľu trvá no aj tie sa čoskoro dostanú na torzo. Dieťa zmraští tvár do desivej grimasy, napne brucho, dvihne hrudník a v tom spustí krik. Krik aký som už dlho nepočul, krik, ktorý pretne celú miestnosť a spustí zimomriavky na telách nás všetkých v miestnosti. Pred očami sa nám stráca modrá farba, skoro ako nejaký trik, dieťa je o pár sekúnd fialkasté a o ďalších neveľa momentov je ružové. Nožičky a ručičky pri tele zohnuté pevne, dýchanie rýchle, akcia srdca 150. Pozerám sa na tento výjav ako na nič predtým. Stačilo by zopár farebných svetiel a uveril by som, že sa tu práve odohrala mágia.

Apgar v piatej minúte 6 a v desiatej 10.

„Hádam by sme ho mohli dať aj na oddelenie fyziologických novorodencov. Kto by to bol povedal?“ neonatológ sa zhovára s papiermi pred sebou.

Dieťa kričí a kričí a my všetci sa usmievame. Viete ako si vždy za vás v lietadle sadne to jediné dieťa na palube a či už má 6 mesiacov alebo rok, zásadne bude celý čas neutíšiteľne kričať a vás to bude neutíšiteľne štvať. Tento moment nie je ani len v náznaku ako to. Tento krik je ako hymna na konci vyhraného zápasu. Len tam tak stojíte a počúvate. Víťazstvo ako také. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?