Od pôrodu k narodeniu

Autor: Filip Olekšák | 3.10.2016 o 22:43 | Karma článku: 15,03 | Prečítané:  4880x

Moment pôrodu je automaticky braný za moment narodenia. Niekedy je to však proces a trvá o pár momentov dlhšie.

Odsávačka odsáva ústa a nos, dieťa je položené na resuscitačný pult. Na ruku mu prilepia svetielko a na monitore sa ukážu dve hodnoty. 60/min a 60%.

Virgínia Apgarová niekedy v 50tych rokoch v Amerike vymyslela pomôcku pre pôrodné asistentky a sestry pri pôrodoch, ktorá má pomôcť rýchlo vyhodnotiť stav novorodenca. Za každú životnú funkciu, dostane dieťa 0,1 alebo 2 body.

Účelom tejto pomôcky je zistiť, ako je dieťa vyvinuté a ako sa bude adaptovať na vonkajší svet.

  • Za ružovú farbu pokožky 2 body, za modrasté prsty na končatinách 1 bod, bledá alebo modrá pokožka celého tela 0 bodov.
  • Za akciu srdca nad sto úderov za minútu 2 body, pod sto 1 bod, bez aktivity 0.
  • Za aktívne priťahovanie končatín 2 body, za slabé priťahovanie 1 bod, ak chýba svalové napätie a aktivita 0 bodov.
  • Ak dieťa kašle pri odsávaní nosa 2 body, ak spraví grimasu 1 bod, ak nespraví nič 0 bodov.
  • Za krik 2 body, za chabé dychové úsilie 1 bod a bez dychovej aktivity 0.

Čím viac bodov tým lepšie, maximálne 10, minimálne 0. Na našej fakulte sa hovorilo, že žiadne dieťa nemôže mať 10 bodov v prvej minúte. Ibaže by to bolo vnúča jedného z profesorov.

„Apgar v prvej minúte 1.“ hovorí neonatológ.

„Jedna ? Fakt povedal jedna?“

Nachádzame sa v neonatologickej časti pôrodných sál, kde sa práve presunul neonatológ so sestrou priamo od pôrodu. Je desať hodín večer a prvorodička sa pasovala 14 hodín s doručením tohto stvorenia na svet. V momente, ako je oddelené od matky, pupočník zaklemovaný svorkou, dieťa hrá samo za seba. Hrá s tým, čo dostalo.

Apgar jedna.

To znamená, že dieťa dostalo jediný bod za akciu srdca, jediný bod, ktorý je jedinou známkou života. Pri resuscitačnom stole stojí neonatológ a sestra, stojím obďaleč a na scénu sa pozerám štrbinou medzi ramenami. Dieťa je modré, vôbec sa nehýbe, ruky a nohy sú bez svalového napätia rozhodené popri telíčku. Žiadne známky dýchania, žiaden krik, žiaden pohyb.

Sestra zavinie dieťa do plienky a začne ho trieť. Šúcha mu hrudník, hlavičku. Stojím ako prikovaný v dverách, ktoré sa ma pokúsia zavrieť a prinútia ma rozhodnúť sa, dnu alebo von. Skočím dovnútra a bez slova pozerám na stolík. Dieťatko je stále modré. Prenikavo modré. Sestra ho usilovne trie, frekvencia srdca na monitore je trošíčka vyššia. Pravou nohou mu šklbne. O pol sekundy neskôr si dieťatko pritiahne nohu k bruchu, o sekundu neskôr aj druhú. Horným končatinám to chvíľu trvá no aj tie sa čoskoro dostanú na torzo. Dieťa zmraští tvár do desivej grimasy, napne brucho, dvihne hrudník a v tom spustí krik. Krik aký som už dlho nepočul, krik, ktorý pretne celú miestnosť a spustí zimomriavky na telách nás všetkých v miestnosti. Pred očami sa nám stráca modrá farba, skoro ako nejaký trik, dieťa je o pár sekúnd fialkasté a o ďalších neveľa momentov je ružové. Nožičky a ručičky pri tele zohnuté pevne, dýchanie rýchle, akcia srdca 150. Pozerám sa na tento výjav ako na nič predtým. Stačilo by zopár farebných svetiel a uveril by som, že sa tu práve odohrala mágia.

Apgar v piatej minúte 6 a v desiatej 10.

„Hádam by sme ho mohli dať aj na oddelenie fyziologických novorodencov. Kto by to bol povedal?“ neonatológ sa zhovára s papiermi pred sebou.

Dieťa kričí a kričí a my všetci sa usmievame. Viete ako si vždy za vás v lietadle sadne to jediné dieťa na palube a či už má 6 mesiacov alebo rok, zásadne bude celý čas neutíšiteľne kričať a vás to bude neutíšiteľne štvať. Tento moment nie je ani len v náznaku ako to. Tento krik je ako hymna na konci vyhraného zápasu. Len tam tak stojíte a počúvate. Víťazstvo ako také. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?