Prsia

Autor: Filip Olekšák | 28.5.2016 o 21:40 | Karma článku: 9,53 | Prečítané:  2913x

Nové, pekné a bezpečné prsia z produkcie Filipa a dámskeho kolektívu alebo tiež jedno dopoludnie v sterilnom prostredí.

„Markus už je 13:55, ideš ?“ pýtam sa najmladšieho sekundára.

„Som hneď za tebou.“ otočí sa v letku a nasleduje ma.

Kráčame rýchlochôdzou dlhou chodbou, schádzame žltým „núdzovým“ schodiskom na Úroveň 15 a za rohom si to nasmerujeme do seminárky, kde sa bude odohrávať odovzdávanie služieb.

Sadáme si do zadného radu, za už zasadnutých lekárov z oddelení. S Markusom žartujeme o nedostatku kávy a poškuľujeme po servisnom vozíku pri dverách. Keď sme už trošku hlučnejší, obráti sa na nás staršia doktorka so sivými vlasmi v čelenke.

„Vás mladý muž ešte nepoznám, kto ste?“ opýta sa neutrálne.

„Študent zo Slovenska, som tu na famulatúre, 2 týždne na gynekológii.“ naučená veta zaznie znova.

„Naozaj, to je výborné, zajtra ráno sa hláste na OP 1, sála tri.“ s úsmevom mi hovorí.

Mierne zaskočený počúvam sedenie a keď je rozpustené, ponáhľam sa za profesorkou. To, že je profesorka iba tuším, no tu je vlastne skoro každý profesor a tak je to dobrý odhad.

„Pani profesorka, môžete mi prosím povedať, pri čom budem zajtra asistovať?“ informácie sú nutné, z gynekológie nie som práve najlepší.

„Preventívna mastektómia s bilaterálnymi implantátmi.“ hovorí a ukazuje na nástenke operačný plán.

„Ďakujem, tak sa teda vidíme ráno.“ so zlepšenou náladou sa zberám domov.

Sú skoro štyri hodiny poobede, keď sa dostanem na izbu. Môj spolubývajúci je už tam a melie kávu, typický pohľad.

„Zajtra ma napísali na mastektómiu.“ entuziasticky mu zdeľujem.

„To je fajn, ja som dnes asistoval pri troch cisárskych.“ tromfne ma.

A tak nejaký čas strávime rozoberaním zákrokov až je zrazu 18:00 a ja si uvedomím, že som súhlasil s poobedným behom na ostrove. Obliekam si bežecké kraťasy a do spoločného chatu píšem, že budem meškať. Na zastávku metra bežím a na miesto určenia aj tak prídem o 10 minút neskôr. Bežecká crew nesklamala a vytiahla zo mňa 8,8km. S blbými rečami a malými prestávkami no predsa viac, ako som od seba očakával.

Okolo ôsmej sa doplazím na intrák s predsavzatím, že trocha nakuknem do tajov operačného zákroku zvaného mastektómia. Cítim sa celkom sebaisto, už dva krát som pri tomto zákroku asistoval. A keďže moja sebaistota je podporená únavou, ja musím podporiť môjho spolubývajúceho pozeraním nového dielu seriálu. Aaaa zrazu je 10 hodín a na mňa prichádza neproduktívna nálada s náznakom únavy. A s tým sa teda nedá nič robiť, len vyspať.

Ráno 6 hodín, budík. Pripravím si netypicky veľké raňajky a kávu, čaká ma predsa operácia, budem potrebovať energiu.

Do nemocnice dorazím o 7:15 a 7:30 som už prezlečený a čakám na pani profesorku. Operačná sestra mi ukáže, kde si odložiť veci a kde sa mám umyť. O 8:00 som už umytý na sále a sestra ma zabalí do prekvapivo pohodlného plášťa.

„Dobré ráno všetkým.“ do sály nacupitá nízka doktorka ázijského vzhľadu. Na chvíľu ma zamrazí, či som na dobrej sále.

„Je toto OP1 sála 3?“ pýtam sa inej sestry, ktorá stojí obďaleč, vekom podobná skôr mne ako ostatným na sále.

„Ja, genau.“ utvrdí ma.

„Dobrý deň, vy ste kto?“ doktorka sa obráti na mňa.

„Filip, študent.“

„Študent ? Skvelé, boli ste už niekedy na operačke?“

„Áno, samozrejme.“

„Matracový steh ovládate?“

„Áno.“ odpovedám a vzrušenie narastá.

„Okey tak mi ušijete vak na implantát.“ a s touto vetou sa mi pod operačnou maskou rozhostí úsmev. Neviem či ho je vidno alebo nie ale zrazu mám pocit, že všetci na operačke sú v dobrej nálade.

Dorazí aj staršia profesorka a všetci fasujú pohodlné plášte. Všetci vyzeráme ukážkovo, až na malú pani doktorku, o ktorej už viem, že sa volá Tea. Tej je ten plášť tak dlhý, že jej ho musia naspodku zauzliť. V tomto momente naberá výzor Mortiši Adamsovej. Docupitá malými krokmi k operačnému stolu a otvorenou rukou začína operáciu.

„Messer, bitte.“ (Nôž, prosím) táto veta mi úsmev ešte rozšíri.

Nálada na operačke je výborná a ja si užívam každú minútu zákroku.

„Operovať s troma milými dámami a pozerať celý čas na prsia, tomu sa povie dobre strávené dopoludnie.“ zrazu zo mňa vypadne takýto skvost a na sekundu a pól sa rozhostí ticho. Už už tuším, že som práve prekročil medze, keď sa pani profesorka rozosmeje a pridá sa k nej celá operačka.

Zákrok trvá už niečo cez tri hodiny, tri krát sme si vymenili rukavice, dva krát vymenili strany. Držať háky v neprirodzenej polohe je celkom makačka, čo hodnotí aj profesorka.

„Dnes nemusíte do posilovne, ušetrili sme vám za vstup.“ usmieva sa na mňa.

Zasmejem sa a pokúsim sa nemyslieť na bolesť v rukách, chrbte a ramenách.

„Filip si na rade, vezmi tie listy kože a zoši ich dokopy jednoduchým matracovým stehom.“

Srdce mi zaplesá a chrbát tiež, zmena polohy je neskutočnou úľavou. Chytím ihelec a pinzetu a pozorujem svoje ruky. Tras intenzity pobytu vo vlhkom chladnom prostredí v spodnom prádle. Ruky sa mi klepú a ja to neviem ovládať. Ruky mám tak unavené. V jednom momente to vyzerá akoby som sa snažil šiť za pomoci zbíjačky. Hlboký nádych a výdych. Mind over body. Koncentrujem sa len na tie dva kusy kože pred sebou a začínam s prvým stehom. Zauzlím prvý jednotlivý steh a uvedomujem si, že ruky sa mi trasú menej. Pokračujem ďalej a sústredím sa len na  ihlu. Ide to. Už len zo 15 stehov a som na konci.

Podarí sa mi to nepokašľať a do môjho vrecka (mnou vyrobeného, nie môjho môjho) vkladáme implantát. Rovnakú procedúru zopakujeme aj na druhej strane, krásnym jemným stehom, ktorý nezanechá jazvu, zatvoríme ranu a sme hotoví.

4 hodiny. Za toľko sme z tela pacientky vybrali dve prsné žľazy a nahradili implantátmi. Prsia vyzerajú skoro rovnako a pacientka má istotu, že ju nepostihne rovnaký osud ako postihol jej matku a tiež jej babku. Pacientka mala nález na oboch vaječníkoch a museli jej byť odobrané. Zistili, že má mutáciu génu BRCA 1, ktorý ju predisponoval na rakovinu ovárii aj prsníkov. Jej matka a babka mali s najväčšou pravdepodobnosťou rovnakú mutáciu a tá ich pripravila o život vo veľmi mladom veku. 4 hodiny. Presne tak dlho nám trvalo zabrániť histórii, aby sa opakovala. Jedno príjemné dopoludnie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?